Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

Митні правила

Митні правила України однакові для всіх видів перетину кордону: літаком, поїздом, автомобілем, автобусом, водним шляхом, пішки – і регулюються Митним  кодексом  України.

Система митного контролю в Україні дає змогу громадянам, що перемiщують через митний кордон товари для особистих, сiмейних та iнших потреб, не пов'язаних з провадженням пiдприємницької дiяльностi, здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу або проїзду через митний кордон: по «зеленому» або по «червоному» коридору.

Канал, позначений символами зеленого кольору – «зелений коридор» – призначений для перетину кордону без декларування та сплати митних зборів. У цьому випадку пасажиру дозволено провозити:

  • особисті речі;
  • валюту до €10 000 готівкою;
  • продукти загальною вартістю до €200;
  • товари вагою до 50 кг та вартістю до €1000;
  • до 5 упаковок ліків;
  • 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22%) алкогольних напоїв;
  • 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну;
  • транспортні засоби особистого користування.

«Червоний» коридор вимагає обов'язкового митного контролю, перевірки документів, а також заповнення митної декларації та оплату митних зборів. Він обов'язковий для тих пасажирів, хто у своєму багажі має предмети, обсяги яких перевищують обмеження «зеленого» коридору, а також, чий багаж містить: зброю, небезпечні лікарські препарати, вибухонебезпечні і радіоактивні речовини; антикваріат, твори мистецтва і дорогоцінності; носії інформації; музичні інструменти; представників флори і фауни, тварин (із ветеринарним сертифікатом міжнародного зразка).

Додаткові роз’яснення щодо використання «зеленого» або «червоному» коридору можна отримати на Web-сайтах Державної фіскальної служби України та Державної прикордонної служби України.

Ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території товарів, призначених для виробничої або іншої підприємницької діяльності теж регламентується Митним  кодексом  України. В Україні застосовуються такі види ставок мита: адвалорна – у відсотках до встановленої Митним  кодексом бази оподаткування; специфічна – у грошовому розмірі на одиницю бази оподаткування, встановлену Митним  кодексом; комбінована, що складається з адвалорної та специфічної ставок мита.

Інформацію про встановлені ставки вивізного (експортного) та ввізного мита представлено за посиланням.

При цьому варто відзначити, що для більшості товарних груп ставки ввізного і вивізного мита не перевищують 15% митної вартості товарів.

Зазвичай для роботи в сфері зовнішньоекономічної діяльності і додержання митних правил компанії беруть у свій штат досвідчених бухгалтерів і юристів, але якщо операції з імпорту/експорту вантажів планується робити не часто – компаніям вигідно залучати митних брокерів: фірми, що спеціалізуються на послугах з митного оформлення вантажів.

Додаткову інформацію щодо ведення експортної діяльності також можна отримати за посиланням.