Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

Організаційні форми ведення бізнесу

Найбільш поширеними типами компаній, які працюють в Україні є: товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), публічні акціонерні товариства (ПАТ) та приватні акціонерні товариства (ПрАТ). Головна відмінність ПАТ від ПрАТ полягає в тому, що публічне АТ може проводити публічне розміщення акцій, тоді як ПрАТ дозволяється розподіляти свої акції виключно через приватні пропозиції.

Крім зазначених типів компаній в Україні існують й інші види юридичних осіб: приватні підприємства, кооперативи, асоціації, компанії з додатковою відповідальністю, тощо. Але на практиці ці форми для реалізації інвестиційних проектів використовуються рідко.

Найбільш популярною формою організації бізнесу в Україні є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ), яке приблизно еквівалентно компанії типу LLC у Великобританії або GmbH у Німеччині. Переваги ТОВ в тому, що це дуже гнучка форма організації бізнесу, використання якої вимагає мінімальних витрат для проведення реєстраційних процедур протягом одного тижня.

Процедури державної реєстрації юридичних осіб регламентує Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.

У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Документи мають бути викладені державною – українською мовою та додатково, за бажанням заявника, – іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію).

Заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами.

Документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу.

У деяких випадках для започаткування бізнесу необхідно мати певні ліцензії –  перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню визначає Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності». 

З умовами отримання ліцензій можна дізнатись за наступними посиланнями:

На інтернет-ресурсі «Платформа ефективного регулювання», який адмініструє Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, представлено додаткову інформацію щодо процедур започаткування бізнесу у багатьох сферах: від енергетики, сільського господарства і рітейлу, до медицини, освіти і ІТ.