Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

Тракай

Місто: Тракай  (давньорус.Трокі, лит.Trakai, польск. Troki,)

   Держава: Литовська Республіка

    Адреса: Trakų Rajono Savivaldybės Meras Vytauto g.33 Trakai, LT-21106 LITHUANIA

Офіційна сторінка: trakai.lt 

Документ/дата підписання: Угода про співпрацю 09.11.2006 рік

         Трака́й – це невеличке місто в Литві з населенням 7 тисяч мешканців. В Литві існує два населених пункти з назвою «Тракай»: «Новий» Тракай, заснований ще великим князем Ярославом I Мудрим в 1045 році, і «Старий» Тракай, заснований Гедіміном – монархом Великого князівства Литовського наприкінці XIII ст. Лінійна відстань від Івано-Франківська до Тракаю складає 638 км.

          Місто Тракай і його околиці почали розвиватись в XIII ст.  як адміністративний центр Великого князівства Литовського. На початку XV ст. у 1409  році великий князь Вітовт надав Тракаю  Магдебурзьке право на самоуправління. Згідно  літописам, Великий князь Гедімін після успішного полювання виявив прекрасне місце недалеко від Кернаве і вирішив побудувати на ньому замок. Так з’явився Тракайський замок. Тракайський замок найбільший зі збережених в Литві старовинних замків. Він був найпотужнішим і найвеличнішим в усьому Великому князівстві Литовському. Це була одна з найбільш неприступних фортець в усій східній Європі: жодного разу за усю історію ворогам не вдалось її завоювати. Основний замок відразу став головною резиденцією великого князя Вітовта. Після Грюнвальдської битви в липні 1410 року замок втратив своє військове призначення. В той час замок переживав період свого розквіту. Розкішні прийоми і бали влаштовувались на честь іноземних послів і високих гостей, котрі з’їжджались до замку з усієї Європи.

          На кінець XVI століття Тракай поступово відступає на задній план в політичному житті країни. Його розташування  вдалині від  торгівельних шляхів призвело до економічного занепаду. Згодом Тракай перетворюється в місце заслання знаті, а замок використовувався як в’язниця.

          В XVI ст.  Тракай остаточно втратив політичне та економічне значення. Під час війни з Росією (XVII ст. ), місто було розграбоване, спалене, замки зруйновані. В XVII—XIX ст.  Тракай був звичайним повітовим містом Віленської губернії. В другій половині XX ст. Острівний замок було реставровано. З 1962 р. в приміщенні замку знаходиться історичний музей. Літом в Острівному замку проходять фестивалі, концерти.

            Старе місто Тракай – одне з п’яти старих міст, які охороняються державою. В східній частині міста, на вул. Караїмів зберігся квартал дерев’яних одноповерхових будинків – цінність містобудування в Тракаї. Будинки виходять на вулицю трьома вікнами: одне – Богу, друге  Вітовту, а третє- собі. Великий вклад в розвиток міста внесла община караїмів. Привезені в кінці XIV ст. в Тракай, караїми пустили тут глибокі коріння. Вважають, що караїмів і татар сюди привіз великий князь Вітовт після походу на Кримський півострів. В Тракаї діє кенасса (кенесса) - молитовня караїмів. Тракайські караїми до сьогодні зберегли свою мову та писемність.