Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

Зєльона Гура

Місто: Зєльона Гура  (пол. Zielona Góra, нім. Grünberg in Schlesien)

   Держава: Республіка Польща

    Адреса: Urząd Miasta Zielona Góra ul. Podgorna 22 Zielona Góra 65-424 POLSKA

Офіційна сторінка: zielona-gora.pl

Документ/дата підписання: Угода про співпрацю 06.01.2001 рік

     

      Зєльона Гура — місто на заході Польщі, один з двох адміністративних центрів Любуського воєводства, розташований на перетині історичного шляху Вроцлав-Щецін. Населення міста складає 118,6 тис. осіб. Лінійна відстань від Зєльоної Гури до Івано-Франківська становить 732 км.

Перша згадка про Зєльону Гуру датується 1222 роком. Близько 1323 року поселенню, розташованому в невеликій живописній долині річки Одра,  було надано статус міста. Надання Магдебурзького права на самоврядування пов’язане з великим напливом в цю місцевість німецьких переселенців.

      В часи гуситських воєн (1430-ті роки) навколо міста були встановлені захисні стіни, але оскільки місто росло і розширювалося, стіни згодом довелося розібрати. Зараз від них залишилися лише невеликі фрагменти.

      Центральні райони сучасної Зєльоної Гури цікаві кам'яними спорудами XIX ст., яких в старій частині міста збереглося досить багато. Але більшість будівель Старого міста були побудовані на початку ХХ ст., в основному в еклектичному стилі. Як і в багатьох інших польських містах, історичним центром Зєльоної Гури є ринкова площа із старовинною ратушею XV століття. Спочатку ратуша була дерев'яною, але пізніше вона неодноразово перебудовувалася. Пізньоготичний кафедральний собор Св. Ядвіги – прадавній пам'ятник сакральної архітектури, що зберігся в Зєльоній Гурі – був побудований в 1272-1294 рр. Костел освячений ім'ям баварської княгині Ядвіги Силезської, родоначальниці династії силезських Пястів. Будучи в Зєльоній Гурі обов'язково варто відвідати Музей Любуської землі, розташований в будівлі колишньої управи, побудованій в 1890 році. В ньому знаходиться єдине в Польщі відділення виноробства, в якому представлені спеціальний інвентар і посуд для вина.

      Загалом, Зєльону Гуру часто називають Винним Градом або Градом Бахуса. Від самого заснування назву міста пов'язують з виноградарством. Перша згадка про місцеві виноградники відноситься до 1314 року, але є припущення, що виготовляти відоме біле вино тут почали ще в XII ст. Вина, виготовлені в Зєльоній Гурі, експортувалися не лише в інші міста Польщі, але і за кордон. Найпопулярнішим сортом місцевого білого вина було «Монте Верде». З часом виробництво вина в цьому районі скорочувалося, що було пов'язано із зміною клімату. В даний час вино в Зєльоній Гурі більше не виробляється, остання фабрика закрилася на початку 1990-х рр. Зараз залишки виноградників збереглися лише у Винному парку, що оточує Пальмову оранжерею, проте традиційні свята Збору винограду проводяться тут починаючи з 1852 року. Кожен вересень цілий тиждень в Зєльоній Гурі організовуються різноманітні презентації, проходять спортивні і торгівельні заходи. На сьогоднішній день в місті також добре розвинуте  машинобудування, текстильна, харчова промисловість.