Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

Потсда́м

Місто: Потсда́м (нім. Pótsdam)

  Держава: Німеччина

Адреса: Friedrich-Ebert-Str. 79/81 14469 Potsdam

Офіційна сторінка: potsdam.de

Документ/дата підписання: Угода про побратимство між столичним містом Потсдам та Івано-Франківською міською територіальною громадою підписана 22 квітня 2023 року у місті Івано-Франківську.

  

       Потсда́м — місто у східній Німеччині з населенням близько 150 000 осіб, столиця федеральної землі Бранденбург. Він розташований на річці Хафель, за 26 км від Берліна, на берегах декількох озер, з'єднаних між собою. 

       Бургомістр міста - Майк Шуберт (Mike Schubert)

       Потсдам був заснований приблизно в X ст. на місці села Славік балтійськими слов'янами і отримав слов'янську назву «Подступім». Перші згадки відносяться до 993 рр., коли імператор Оттон III дарував цю землю Кведлінбургському абатству. До 1317 Потсдам згадувався як маленьке (тепер уже німецьке) місто, поки у 1345 році не отримав статус міста. Однак ще 1573 він залишався маленьким торговим містом (2000 жителів); Тридцятирічна війна (16181648) знищила приблизно половину міста.

       Доля Потсдама змінилася, коли він був обраний мисливською резиденцією Фрідріха Вільгельма Iпринца Бранденбурга, в 1660 Також там розміщувалися прусські казарми. Місто згодом стало резиденцією прусської королівської сім'ї. Величні будівлі були головним чином побудовані під час правління Фрідріха Великого.У той час, як Берлін був столицею Пруссії, а пізніше і Німецької імперії, суд залишався в сусідньому Потсдамі, також багато урядових чиновників влаштувалися в Потсдамі. Місто втратило статус другої столиці в 1918 р., коли Перша світова війна була закінчена і імператор Вільгельм II був повалений.

       Символічний початок епосі Третього рейху поклало офіційне рукостискання, яким обмінялися президент Пауль фон Гінденбург і новий канцлер Адольф Гітлер 21 березня 1933 року в Потсдамській гарнізонній церкві, що символізувало коаліцію військових (рейхсвер) і нацизму. 14 квітня 1945 центр Потсдаму був знищений англійськими бомбами. Палац Цецілієнгоф був місцем проведення Потсдамської конференції з 17 липня по 2 серпня 1945 року.

       Уряд НДР намагався стерти символи прусського мілітаризму. Багато історичних будівель, більшість з яких були сильно пошкоджені під час війни, було знесено. Після зведення Берлінської стіни Потсдам опинився на кордоні з Західним Берліном. Це не тільки відрізало його від Західного Берліна, а й збільшило в 2 рази час в дорозі до Східного Берліна. Міст Глінік через Хафель з'єднав місто з Західним Берліном і опинився в центрі подій, пов'язаних з обміном шпигунами між Заходом і Сходом за часів холодної війни. Після возз'єднання Німеччини Потсдам став столицею нещодавно знову створеної федеральної землі Бранденбург.

       Потсдам  університетське місто. У 1991 р. був заснований університет землі Бранденбург. Його попередником була «Вища школа землі Бранденбург імені Карла Лібнехта», педагогічний інститут заснований в 1948 р., був одним з найважливіших в НДР.

       Крім того, є коледж кіно і телебачення, заснований в 1954 в Бабельсберзі, головний центр німецького кіновиробництва з моменту заснування. Є також кілька дослідницьких центрів, у тому числі Суспільство Фраунхофера для прикладного дослідження полімерів та Інститут гравітаційної фізики Товариства Макса Планка (Інститут Альберта Ейнштейна).

       У 1990 році весь культурний ландшафт Потсдаму на підставі спільної заявки двох федеральних земель був внесений до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

       З цього моменту парки Сан-Сусі, Новий сад,  БабельсбергГлінік і  Пфауенінзель  разом зі своїми палацами отримали статус об'єктів Світової спадщини. У 1992 році до них приєднався палац і парк Закров з церквою Спасителя в Закрові. У 1999 році Світова спадщина в Потсдамі поповнилася ще 14 пам'ятниками, серед яких палац і парк Ліндштедт, російська колонія ОлександрівкаБельведер на ПфінгстберзіІмператорський вокзал і обсерваторія в Бабельсбергском парку. Світова спадщина в Потсдамі займає близько 500 га паркової площі, включає в себе 150 споруд, побудованих в період з 1730 по 1916 роки. Берлінсько-потсдамський культурний ландшафт є найбільшим об'єктом Світової спадщини в Німеччині.