Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

Орадеа

Місто: Орадеа  (рум. Oradea; угор. Nagyvárad (Великий замок), Várad (замок); нім. Grosswardein; тур. Varat)

   Держава: Румунія

    Адреса: Primăria municipiului Oradea Piata Unirii nr.1 Oradea 410100 ROMANIA

Офіційна сторінка: oradea.ro

Документ/дата підписання: Угода про співпрацю 05.05.2003 рік

     

         Орадеа, або Орадя – місто в Румунії, центр повіту Біхор. Місто розташоване на заході країни, в Крішані, на річці Муреш, поблизу кордону з Угорщиною. Населення Орадеа налічує більше 200 тис. мешканців. Лінійна відстань між Орадеа і Івано-Франківськом становить 294 км.

         Вперше Орадеа згадується в 1113 році під латинською назвою Варад (Varadinum), що означає «замок». Фортеця міста, руїни якої збереглись до сьогодні, вперше згадувалась в 1241 році в зв’язку з підготовкою до оборони від монголо-татар. Однак, тільки в XVI ст. поселення почало перетворюватись в місто. У 1700-х роках віденський інженер Франц Антон Хіллебрандт спроектував забудову міста у стилі бароко. Центральна площа міста – площа Фердинанда. На цій площі побудовані театр, мерія, бібліотека, собори, пам'ятник волоському князеві Міхайю Вітязул. Архітектуру центру Орадеа, в основному складають будівлі, побудовані в XVIII-XIX ст. у стилі модерну і австрійського класицизму. У центрі так само знаходяться декілька великих і красивих соборів і церков, православних і католицьких, є і синагога з величезним куполом.

         Хоча місто Орадеа і є румунським, на вулицях міста чутна в основному угорська мова, хоча можна інколи почути російську і румунську. Центр міста своєю красою різко контрастує з основною частиною. У північно-західній частині Орадеа, за житловими будинками, знаходиться промислова зона, з хімічними заводами. При виїзді з міста у бік Угорщини розташований релігійний центр західної частини країни – комплекс єпископства Біхор. До пам'яток Орадеа можна віднести Церій – палац-музей, який був побудований в 1762-1777рр. Будувалася ця будівля як палац римо-католицьких єпископів. У 1899-1900рр. споруджений Державний театр, в якому виступають румунські і угорські трупи. Орадеа має безліч будівель, які дивують своєю архітектурою. До них відносяться: побудована в 1784 році Церква Місяця, Греко-католицький палац, Палац з вітражними проходами «Чорний орел», Палац Аполлон і знаменитий на всю країну римо-католицький кафедральний собор. В Орадеа знаходиться близько 100 релігійних пам'ятників. У місті зведена найбільша баптистська церква. Промисловість міста характеризують такі головні галузі як меблева, текстильна, взуттєва і харчова.

            Однак, місто Орадеа є в основному туристичним і оздоровчим центром з його цілющими геотермальними водами. Місто добре відоме серед туристів своєю багатою історією і красою будівель. Досить популярним завдяки своїм термальним джерелам є спа-курорт Беілє-Фелікс, що знаходитися на південний схід від Орадеа.