Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

#JCulture Провели чергову серію пізнавальних лекцій для молоді, пов’язаних з історією єврейської громади нашого міста

2023.03.22

           У межах проєкту «Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території» провели чергову серію пізнавальних лекцій для молоді, пов’язаних з історією єврейської громади нашого міста. Цього разу з історією знайомилися студенти Івано-Франківського професійного політехнічного ліцею та Вищого професійного училища №21 м. Івано-Франківська. Молодь дізналася про перші поселення євреїв на території, де зараз розташоване наше місто, про їхній побут та ремесла в часи заснування Станиславова Потоцькими.

           Студенти познайомилися з деякими цікавими термінами, пов’язаними з юдеями, як-от «окописько», «кагал», і принципами формування єврейських прізвищ та дізналися, де розташовувалася перша в місті й найбільша на той час Синагога. На лекціях були згадані відомі євреї, які брали участь у місцевому самоврядуванні, мали значні володіння та чинили вплив на життя міста, як-от власник фабрики по обробці шкіри Яков Маргошес та брати Гартенберги, які збудували всім відомий Пасаж Гартенбергів. Крім того, студентам розповіли про розташування та життя в єврейському гетто міста в роки Другої світової війни та «чорні дати» цього періоду, коли нацистами було вбито тисячі євреїв. У другій половині XX століття чисельність єврейської громади в Івано-Франківську постійно зменшувалася і наразі сягає близько 200 осіб. Однак їхня спадщина має велике значення в контексті збереженні культурно-історичної спадщини міста.

           Проєкт "Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території" (JCulture)  впроваджується в рамках Програми транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, що фінансується Європейським Союзом. Відповідальним партнером за реалізацію заходів проєкту в м. Івано-Франківську є Департамент інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради.