#NEF Meet Anna: як команда інженерів з Івано-Франківська створила прототип робота
Робот, створений в Івано-Франківську? Так!
Команда інженерів два роки працювала над створенням прототипу робота для допомоги в домашньому господарстві. Проєкт називається Anna, замовник знаходиться у Данії, а прототип робота від перших креслень до готового корпусу створений тут, в Івано-Франківську.
Як команда це реалізувала, скільки часу пішло на проєкт, та що потрібно змінити в Івано-Франківську, щоб таких проєктів тут ставало більше – в новій історії від одного з лідерів команди інженерів.
Робота над проєктом
Богдане, розкажи, як взагалі в Івано-Франківську стало можливим створення прототипу робота. Як отримали замовлення, та як ви це зробили?
Після перших трьох місяців роботи ми зрозуміли, що можемо реалізувати такий складний проєкт. Ми почали покривати всі наші затрати, у нас була мотивація. Це був жовтень 2020 року. Працювали над проєктом до червня 2022 року. Починаючи від проєктування і завершуючи макетом все зроблено нашою командою тут, в Івано-Франківську. Корпус першого прототипу надрукували на 3D-принтері.
Друк цього корпусу зайняв більше як місяць часу, він складений з багатьох частин, які спаяні між собою. Для цього друку ми купили спеціальний принтер. Спочатку пробували друкувати на ньому одразу великі деталі, але краще виходило, якщо друкувати малі і з’єднувати їх між собою. Потім корпус шліфували, полірували, фарбували. Першу демо-презентацію зробили в 2021 році. Після цього у замовників трохи змінилась концепція.
Одна з наступних ідей була створити робота для дистанційної роботи на великих складах, щоб людина могла керувати віддалено роботом через екзоскелет. Також з’явилась ідея, щоб людина, яка керує роботом, відчувала поверхню, до якої дотикається робот. Для цього ми розробили спеціальну тактильну рукавичку. В перспективі ми мали навчити робота виконувати роботу самотужки, з допомогою ШІ.
1 березня 2022 року ми мали їхати в Данію для презентації другого прототипу робота. Але почалась війна. Після початку війни замовник прийняв рішення забрати розробку за кордон, з міркувань безпеки. Зараз проєкт знаходиться на паузі на стороні замовника.
Дізнати більше можна на сайті.
Європейські дні досліджень та інновацій в Івано-Франківську відбудуться в рамках проєкту «Нова економіка Івано-Франківська (NEF) – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську», який фінансується Європейським Союзом в межах програми «Мери за економічне зростання». Втілюють проект “Нова економіка Івано-Франківська” спільно Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради,інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто.