Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

#NEF Міжнародні дослідницькі проєкти в рамках програм Horizon: кейс енергетичної компанії

2023.09.07

       Horizon Europe  це рамкова програма Європейського Союзу з фінансування досліджень та інновацій. У 2014-2020 роках реалізовувалася програма Horizon-2020, а з 2015 року Україна є стала її асоційованим членом.

       Це дає можливість українським компаніям, на рівні з європейськими, брати участь у науково-дослідницьких грантових проєктах програм Horizon, мати вплив на формування програм та об’єднуватись із бізнес-компаніями та науково-дослідними інституціями Європейського Союзу для участі в дослідницьких та інших проєктах з розвитку інновацій.

       Зазвичай проєкти реалізовують консорціуми – об’єднання партнерів з однієї чи декількох сфер та з різних країн.

       У консорціумі може бути декілька десятків партнерів з різних країн Європи. Сфери діяльності партнерів визначаються напрямком проєкту, але завжди в таких проєктах присутні науково-дослідницькі інституції (університети, інноваційні центри, тощо) чи групи науковців з відповідною експертизою.

       Європейський Союз фінансує або співфінансує проєкт і кожен із партнерів отримує  кошти на дії і активності в межах своєї зони відповідальності. Проєкти, зазвичай, тривають кілька років.

        З 2021 року Івано-Франківська компанія «Прикарпаттяобленерго» бере участь у двох проєктах в рамках програм Horizon: eFORT та ELECTRON.

        Проєкт eFORT спрямований на посилення кібербезпеки, а в рамках проєкту ELECTRON заплановано розробити систему підготовки та сертифікації енергетичного персоналу в сфері кібербезпеки.

        Грантові проєкти в рамках Horizon Europe та Horizon-2020 діляться на інноваційні та дослідницько-інноваційні. Між ними є різниця по відсотках рефінансування, тобто, коштах, які ЄС фінансує учаснику проєкту. Проєкти, в яких задіяні Прикарпаттяобленерго, не є суто інноваційними. Інновація створюється в наукових інституціях, а компанія є тестовим майданчиком, як потенційний користувач.

        Розпитали керівника групи з управління проєктами АТ «Прикарпаттяобленерго» Володимира Щерб’яка про досвід участі в таких програмах та попросили поділитись тим, як все працює всередині таких складних багатокомпонентних програм. І чому, попри складність шляху до участі в таких програмах, все одно варто шукати зв’язки, контакти, налагоджувати нетворкінг та подаватись на участь.

       Про проєкти eFort та ELEKTRON, як це працює, ви можете дізнатись за посиланням!

        Втілюють проєкт “Нова економіка Івано-Франківська” спільно Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр  Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто.