Департамент інвестиційної політики,
проєктів, міжнародних зв’язків,
туризму та промоцій міста
Івано-Франківської міської ради
Інновації Розвиток Інвестиції Туризм Бізнес Міжнародна співпраця ЄС Промоція Стратегія Ринок Торгівля Цінності Інтеграція Гранти Імідж Дипломатія Партнери Проєкти Можливості

#JCulture Проєктом «Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території» передбачено створення в Івано-Франківську нового туристичного маршруту

2021.08.04

    Проєктом «Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території» передбачено створення в Івано-Франківську нового туристичного маршруту по місцях, пов’язаних з історією єврейської громади нашого міста. А також у серії постів ми хочемо розповісти про будівлі, які були збудовані чи в яких проживали представники єврейської общини, яка до Другої світової війни була найбільшою в Станіславові.

    На вулиці Страчених розташована єдина діюча в Івано-Франківську синагога. Вона зведена у 1895 – 1899 роках. Історія цієї синагоги розпочалася далекого 1888 року. На замовлення «Товариства святині ізраїльської» до виконання плану синагоги приступив Максиміліан Шльос. Він розробив два варіанти будівлі, які замовник відправив у Відень для удосконалення та поправок архітектору Вільгельмові Стяснему. Цей архітектор займався проектуванням саме синагог. Він виготовив новий проект, за яким у 1895 року було розпочато будівництво і завершено через чотири роки.

    У 20-х роках 20 століття синагогу відреставрували, інтер'єр розписали новими фресками. Проте в роки Другої світової війни івано-франківський Темпель мало не згорів, був сильно поруйнований. У 40-х роках ХХ ст. знищено куполи, які увінчували споруду. А 17 листопада 1943 року біля руїн синагоги нацисти розстріляли 27 членів ОУН, ось чому тепер вулиця носить ім'я Страчених Націоналістів.

    1954 року опустіле приміщення Темпелю перейшло в управління медінституту, який вирішив використати перший поверх колишнього храму як спортзал, а на другому поверсі влаштували лекторську залу та студентський клуб. Тільки після розпаду СРСР нечисленна єврейська община в Івано-Франківську відновила святиню і повернула її значення.

    Проєкт "Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території" (JCulture)  впроваджується в рамках Програми транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, що фінансується Європейським Союзом. Відповідальним партнером за реалізацію заходів проєкту в м. Івано-Франківську є Департамент інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради.