#JCulture У рамках проєкту «Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території» продовжуємо ділитися з вами історіями про життя єврейської громади міста.
У рамках проєкту «Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території» продовжуємо ділитися з вами історіями про життя єврейської громади міста.
Одною із найбагатших єврейських родин Станиславова була родина Ґартенбергів. Нащадки нафтових підприємців з Борислава започаткували успішний бізнес оренди нерухомості у Станиславові. Вони володіли майже усіма будинками кварталу, що простягається від нинішнього ЦНАПу до пасажу і навколо нього. Однак, найвідомішим їхнім творінням, про яке складали легенди був пасаж Ґартенберг. Його збудовано в 1904 році за проектом віденського архітектора Г. Кошиця із залученням до робіт місцевих майстрів Боубліка та Яна Кудельського. Реалізацією проекту керував львівський інженер Флейшель. До речі всю будівлю було споруждено (і наскільки доброякісно!) всього за півроку. Це був один із перших критих торгових центрів міста. Він відзначався тим, що від самого початку був призначений саме для торгівлі, а не пристосований під неї. Загальна висота пасажу становила 13,5 м. Стиль – поміркована сецесія. Пасаж був багатий на декор: алегоричні композиції, картини, скульптури. За декілька років ця будівля перетворилася на улюблене місце відпочинку станиславівців. Та, на жаль, автентику знищила Перша світова війна. Будівля зазнала сильних руйнувань і відбудовували її вже набагато простішою.
Існує легенда про те, як брати Ґартенберґи пасаж будували. Були вони людьми дуже заможними. І вирішили зробити свій пасаж ексклюзивним. Колони, статуї та інші розкішні елементи декору не задовольняли їх. І тут вони придумали: викласти підлогу свого пасажу срібними монетами Австро-Угорщини. Прийшли до бургомістра (тепер мера). І внесли пропозицію на затвердження. Але як таке можна допустити, думав бургомістр. На монетах – портрет цісаря. І люди будуть топтати ногами самого главу імперії? Ні, такого він зволити не міг. Та й відмовити не мав як. На допомогу прийшла дружина. Вона запропонувала компроміс – викласти монетами підлогу пасажу можна, але поставивши їх ребром. Ця відповідь порадувала бургомістра і засмутила братів Ґартенберґів, бо такої суми у них не було.
Проєкт "Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території" (JCulture) впроваджується в рамках Програми транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, що фінансується Європейським Союзом. Відповідальним партнером за реалізацію заходів проєкту в м. Івано-Франківську є Департамент інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради.